Description
- AI Deep Learning
- 4X/12X Optical Zoom
- 140dB Super WDR & 0.0009Lux Ultra Low-light
- 90fps High Frame Rate
- 180m IR Distance
- 4K Viewing Experience
- Robust Performance with IP67 & IK10
- Audio I/O, Alarm I/O, PoE & DC 12V
Specifications
PG1
PE
2MP
- MS-C2966-X12RIPG1
4MP
- MS-C4466-X4RIPG1
5MP
- MS-C5366-X12RIPG1
8MP
- MS-C8266-X4RIPG1
| Camera | |
|---|---|
| Image Sensor | 1/2.8″ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.004Lux@F1.6, B/W: 0Lux with IR on |
| WDR | 140dB Super WDR |
| Shutter Time | 1/100000s~1s |
| DORI Distance | D: 75.7m ~ 914m O: 29.8m ~ 360m R: 14.9m ~ 180m l: 7.5m ~ 98.9m |
| Day/Night Mode | Day / Night / Auto / Customize / Schedule |
| S/N | >55dB |
| Illuminator | |
| Illuminator Number | 6 |
| IR Wave Length | 850nm |
| IR Distance | Up to 180m |
| Illuminator Control | Auto / Manual |
| Lens | |
| Lens | 5~60mm, 12X Optical Zoom |
| Field of View | H58.8° ~ H5.1° / D66.5° ~ D5.9° / V33.7° ~ V2.9° |
| Close Focus Distance | W: 1m, T: 1m |
| Camera Angle Adjustment | Pan: 0° ~ 360°, Tilt: 0° ~ 90°, Rotation: 0° ~ 360° |
| Focus Control | Auto / Manual |
| Aperture | Max.F1.6 |
| Iris Type | P-Iris |
| Iris Control | Auto / Manual |
| Video | |
| Max.Image Resolution | 1920 x 1080 |
| Primary Stream | 60Hz: 60fps@(1920×1080, 1280×960, 1280×720) 50Hz: 50fps@(1920×1080, 1280×960, 1280×720) |
| Secondary Stream | 60Hz: 60fps@(704×576, 640×480, 640×360) 50Hz: 50fps@(704×576, 640×480, 640×360) |
| Tertiary Stream | 60Hz: 30fps@(1920×1080, 1280×720, 704×576, 640×480, 640×360) 50Hz: 25fps@(1920×1080, 1280×720, 704×576, 640×480, 640×360) |
| Quaternary Stream | 60Hz: 10fps@(1280×720), 30fps@(704×576, 640×480, 640×360) 50Hz: 10fps@(1280×720), 25fps@(704×576, 640×480, 640×360) |
| Video Compression | H.265+/H.265(HEVC)/H.264+/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 16Kbps ~ 16Mbps(CBR/VBR Adjustable) |
| Privacy Masking | Up to 8 Areas (Mask Area and Mosaic Area are optional) |
| ROI | Up to 8 Areas |
| Image Setting | Brightness / Contrast / Saturation / Sharpness |
| Image Rotation | Off, Rotating 180°, Flip Horizontal, Flip Vertical, Clockwise 90°, Anticlockwise 90° |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 2D DNR, 3D DNR, AGC, Defog, AWB, Deblur, Anti-flicker, LDC, DIS |
| Hybrid Zoom | Up to 96X |
| Network | |
| Network Storage | NAS(Support NFS, SMB/CIFS), ANR |
| Protocol | IPv4/IPv6, ARP, TCP, UDP, RTCP, RTP, LLDP, RTSP, RTMP, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, DHCP, FTP, NTP, SMTP, SNMP, UPnP, Bonjour, SIP, VPN, PPPoE, VLAN, 802.1x, QoS, IGMP, ICMP, SSL, TLS 1.2 |
| Interface | |
| Ethernet | 1*RJ45 10M/100M Ethernet Port |
| Audio I/O | 1/1 |
| Alarm I/O | 2/2 (Alarm Output 2: Wet Contact, 10mA 12V DC) |
| Audio | |
| Audio Compression | G.711/AAC/G.722/G.726 |
| Audio Sampling Rate | 8/16/32/44.1/48KHz |
| Audio Bit Rate | 16~256kbps |
| Intelligent Analytics | |
| Video Analysis | VCA 2.0: Intrusion Detection, Region Entrance, Region Exiting, Advanced Motion Detection, Line Crossing, Loitering, Object Left, Object Removed |
| Attribute Extraction | Simultaneously detect up to 50 targets and capture humans and vehicles in real time. Recognize attributes including Upper and Lower Clothing Color, Hat, and Vehicle Types (Bicycle, Car, Motorcycle, Bus, Truck, E-scooter). |
| Face Detection & Face Attribute Recognition | Detect and capture faces, get real-time snapshots. The attributes include Age, Gender, Glasses, Mask and Cap. |
| Object Counting & Report | Count the number of objects crossing the line, optionally human and vehicle. Support regional people counting for up to 4 detection areas. |
| Heat Map | The built-in statistical behavior analysis enables you to identify the busiest areas within the environment |
| Hard Hat Detection | Detect whether individuals are wearing safety hats. Trigger an alarm when a person is identified without a hard hat. |
| Privacy Protection | Automatically detect faces or human bodies in the video stream and overlay mosaic effects. Supported on Primary Stream/Secondary Stream, Compatible with H.265/H.264 formats. |
| Fall Detection | Detect a person’s fall and trigger an alarm to alert others for timely assistance. |
| Violence Detection | Identify violent behavior and trigger an alarm to alert others to intervene or prevent the action. |
| Event | |
| One-Click Disarm | Support |
| Basic Event | Motion Detection, Tamper Detection, Audio Alarm, External Input, External Output etc. |
| Exception | Network Disconnection, IP Address Conflict, Record Failed, SD Card Full, SD Card Uninitialized, SD Card Error, No SD Card, etc. |
| Event Action | FTP Upload Record, Snapshot, SMTP Upload Record, SD Card Record, External Output, Play Audio, SIP Phone, HTTP Notification, etc. |
| System | |
| Watermark | Support |
| Storage | Support Micro SD/SDHC/SDXC Card Local Storage, up to 1TB |
| SIP/VoIP Support | Yes, Voice & Video-over-IP |
| System Compatibility | ONVIF Profile G & M & S & T, One API |
| General | |
| Working Temperature | -40℃~60℃ |
| Working Humidity | 0~95% RH (Non-condensing) |
| Power Supply | PoE+ (802.3at) / DC 10V ~ DC 28V |
| Power Consumption | Min.: 3.2W (DC), 3.8W (PoE+) 24 Hour Average: 8.5W (DC), 10.2W (PoE+) Max: 15.9W (DC), 17.3W (PoE+) |
| Surge Protection | 6KV |
| Net Weight | Approx. 1.6kg |
| Gross Weight | Approx. 2.4kg |
| Dimensions | 320mm X 134mm X 126mm |
| Warranty | 3 Years / 5 Years (Optional) |
| Certifications | |
| EMC | CE-EMC (EN 55032, EN 55035), FCC (PART 15B) |
| Safety | UL: UL 62368-1, CE-LVD (EN IEC 62368-1) |
| Environment | CE-ROHS (Directive (EU) 2015/863 amending 2011/65/EU) |
| Protection | IP67, IK10 |


Reviews
There are no reviews yet.