Description
- 2/4/5/8MP
- AI Deep Learning
- 0.005Lux Ultra Low-light
- Smart IR II with 30m IR Distance
- IP67 & IK10
- Integrated Junction Box (Optional)
Specifications
- MS-C2964-(R)PD
| Camera | |
|---|---|
| Name | 2MP AI Vandal-proof Mini Bullet Network Camera |
| Image Sensor | 1/2.8″ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.005Lux @F1.6 B/W: 0Lux with IR on |
| WDR | 120dB Super WDR |
| Lens | 2.8mm/ 4mm/ 6mm @F1.6 |
| Mount | M12 |
| Field of View | H111°/D128°/V61°(2.8mm) H91°/D106°/V50°(4mm) H55°/D63°/V32°(6mm) |
| Shutter Time | 1/100000s∼1s |
| Day/Night Mode | Day/Night/Auto/Customize/Schedule |
| IR Distance | Up to 30m |
| S/N | >55dB |
| Video | |
| Max. Image Resolution | 1920×1080 |
| Primary Stream | 60Hz: 60fps@(1920×1080)(Optional for R Series), 30fps@(1920×1080, 1280×960, 1280×720, 704×576) 50Hz: 50fps@(1920×1080)(Optional for R Series), 25fps@(1920×1080, 1280×960, 1280×720, 704×576) |
| Secondary Stream | 60Hz: 30fps@(704×576, 640×480, 640×360, 352×288) 50Hz: 25fps@(704×576, 640×480, 640×360, 352×288) |
| Tertiary Stream | 60Hz: 30fps@(1280×720, 704×576, 640×480, 640×360, 352×288) 50Hz: 25fps@(1280×720, 704×576, 640×480, 640×360, 352×288) |
| Video Compression | H.265+/H.265(HEVC)/H.264+/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 16Kbps∼16Mbps (CBR/VBR adjustable) |
| Image | |
| Privacy Masking | Up to 4 areas |
| ROI | Up to 8 areas |
| Image Settings | Saturation/Brightness/Contrast/Sharpness |
| Advanced Function | BLC, HLC, 2D DNR, 3D DNR, Defog, AWB, IP Address Filtering, AGC, Anti-flicker, Corridor Mode, Deblur |
| Interface | |
| Ethernet | 1*RJ45 10M/100M Ethernet Port |
| Network | |
| Network Storage | NAS(Support NFS, SMB/CIFS), ANR |
| Network Protocols | IPv4/IPv6, ARP, TCP, UDP, RTCP, RTP, RTSP, RTMP, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, DHCP, FTP, NTP, SMTP, UPnP, Bonjour, SIP, SNMP, PPPoE, VLAN, 802.1x, QoS, IGMP, ICMP, SSL, TLS 1.2 |
| Intelligent Analytics | |
| Video Analysis | Region Entrance, Region Exiting, Advanced Motion Detection, Tamper Detection, Line Crossing, Loitering, Object Left, Object Removed |
| People Counting &Report | Count the number of people entering or exiting |
| Basic Event | |
| Exception | Motion Detection, Network Disconnection, IP Address Filtering, Record Failed, SD Card Full, SD Card Uninitialized, SD Card Error, No SD Card |
| Event Action | FTP Upload Record, SMTP Upload Record, SD Card Record, Snapshot, SIP Phone, HTTP Notification, etc. |
| System | |
| Storage | Support microSD/SDHC/SDXC Card Local Storage, up to 1TB |
| SIP/VoIP Support | Yes, Voice&Video-over-IP |
| System Compatibility | ONVIF Profile G & S & T, API |
| General | |
| Working Temperature | -40℃∼60℃ |
| Working Humidity | 0∼90%(Non-condensing) |
| Power Supply | PoE(802.3af) |
| Power Consumption | 3.1W MAX, 5.1W MAX (With IR on) |
| Weather Proof | Up to IP67-rated for weather-resistant performance |
| Housing | Vandal-proof IK10-rated metal housing |
| Weight | Approx. 610g(Junction Box Version) / Approx. 450g(Cable Out Version) |
| Dimensions | 97mmX74mmX180mm(Junction Box Version) / 64mmX64mmX160mm(Cable Out Version) |
| Warranty | 3 Years / 5 Years (Optional) |



Reviews
There are no reviews yet.