Description
- NDAA Compliance
- 2*4MP@30fps
- Seamless 180° Dynamic Stitched Panoramic View
- Smart Hybrid Light for Optimal Visibility and Security
- F1.0 Super Aperture & 1/1.8″ Sensor for TrueColor Vision
- 8 AI VCA 2.0 & Object Counting & Heat Map
- Independent Strobe Light for Proactive Deterrence
Specifications
- MS-C8477-HPG1
| Camera | |
|---|---|
| Model | MS-C8477-HPG1 |
| Image Sensor | Dual 1/1.8″ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.0005Lux@(F1.0, AGC ON), B/W: 0Lux with IR on |
| WDR | 140dB Super WDR |
| Lens | 4mm@F1.0 |
| Mount | M16 |
| Field of View | H180°/V58° |
| Shutter Time | 1/100000s~1s |
| DORI Distance | Detect: 62.7m, Observe: 24.7m, Recognize: 12.3m, Identify: 6.2m |
| Light Type | 4 x IR Lights, 2 x White Lights |
| Light Distance | Up to 30m (IR Light), Up to 25m (White Light) |
| IR Wave Length | 850nm |
| Day/Night Mode | Day/Night/Auto/Customize |
| S/N | >55dB |
| Video | |
| Max. Image Resolution | 5120×1520 |
| Primary Stream | 60Hz: 30fps@(5120×1520), 50Hz: 25fps@(5120×1520) |
| Secondary Stream | 60Hz: 30fps@(1280×380, 960×288, 736×224, 640×190) 50Hz: 25fps@(1280×380, 960×288, 736×224, 640×190) |
| Tertiary Stream | 60Hz: 30fps@(1920×576), 50Hz: 25fps@(1920×576) |
| ePTZ Stream | 60Hz: 30fps@(1920×1080), 50Hz: 25fps@(1920×1080) |
| Video Compression | H.265+/H.265(HEVC)/H.264+/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 16Kbps~16Mbps(CBR/VBR Adjustable) |
| Image | |
| Privacy Masking | Up to 8 Mask Areas |
| ROI | Up to 8 Areas |
| Image Setting | Brightness/Contrast/Saturation/Sharpness |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 2D DNR, 3D DNR, Defog, AWB, AGC, Anti-flicker, Image Rotation, Deblur, etc. |
| Interface | |
| Ethernet | 1*RJ45 10M/ 100M Ethernet Port |
| Built-in Microphone | Support |
| Audio Interface | 1*Audio Out Interface |
| Alarm I/O | 1/1 |
| Network | |
| Network Storage | NAS(Support NFS, SMB/CIFS), ANR |
| Protocol | IPv4/IPv6, ARP, TCP, UDP, RTCP, RTP, RTSP, RTMP, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, DHCP, FTP, NTP, SMTP, SNMP, UPnP, Bonjour, VPN, SIP, LLDP, PPPoE, VLAN, 802.1x, QoS, IGMP, ICMP, SSL,TLS 1.2 |
| Audio | |
| Audio Compression | G.711/AAC/G.722/G.726 |
| Audio Sampling Rate | 8/16/32/44.1/48KHz |
| Audio Bit Rate | 16~256kbps |
| Intelligent Analytics | |
| Video Analysis | VCA 2.0: Intrusion Detection, Region Entrance, Region Exiting, Advanced Motion Detection, Line Crossing, Loitering, Object Left, Object Removed |
| Object Counting & Report | Count the number of objects crossing the line, optionally human and vehicle, and support regional people counting for up to 4 detection areas |
| Heat Map | The built-in statistical behavior analysis enables you to identify the busiest areas within the environment |
| Event | |
| Basic Event | Motion Detection, Tamper Detection, Audio Alarm, External Input, External Output, etc. |
| Exception | Network Disconnection, IP Address Filtering, Record Failed, SD Card Full, SD Card Uninitialized, SD Card Error, No SD Card,etc. |
| Event Action | FTP Upload Record, SMTP Upload Record, SD Card Record, Snapshot, SIP Phone, Play Audio, External Output, HTTP Notification, etc. |
| System | |
| Watermark | Support |
| Storage | Support Micro SD/SDHC/SDXC Card Local Storage, up to 1TB |
| SIP/VoIP Support | Yes, Voice & Video-over-IP |
| System Compatibility | ONVIF Profile G & M & S & T, API |
| General | |
| Working Temperature | -40℃~60℃ |
| Working Humidity | 0~95%(Non-condensing) |
| Power Supply | PoE+ (802.3at) / DC 12V / 2A±20% |
| Power Consumption | Min.: 4.2W(DC 12V), 5W(PoE+) Max.: 12.7W(DC 12V), 15W(PoE+) |
| Weight | 1.5Kg |
| Dimensions | Φ160mmX128mm |
| Warranty | 3 Years / 5 Years (Optional) |
| Certifications | |
| EMC | CE-EMC (EN 55032, EN 55035, EN61000), FCC (PART 15B) |
| Safety | CE-LVD (EN IEC 62368-1) |
| Environment | CE-ROHS (Directive (EU) 2015/863 amending 2011/65/EU) |
| Protection | IP67, IK10 |



Reviews
There are no reviews yet.